Povodom Međunarodnog dana pismenosti održan je stručni skup Hrvatskog čitateljskog društva/Croatian Reading Association (about CroRA) pod nazivom Motivacija i strategije za poticanje čitanja/Motivation and strategies to encourage reading. 8. rujna 2016. u Velikoj dvorani Školske knjige u Masarykovoj 28 u Zagrebu od 10 do 15 sati. Hrvatsko čitateljsko društvo tradicionalno organizira skup povodom Međunarodnog dana pismenosti, koji ove godine slavi 50. obljetnicu pod sloganom Čitanje prošlosti, pisanje budućnosti. Na ovogodišnjem skupu okupilo se preko 200 sudionika, a realiziran je uz financijsku pomoć Ministarstva kulture kojeg je na skupu predstavljala prof. Maja Zrnčić, voditeljica programa Ruksak (pun) kulture i koordinatorica izrade Nacionalne strategije za poticanje čitanja.
Stručnim se skupom željelo naglasiti što utječe na motivaciju za čitanjem i njen intenzitet, na koje načine knjižničari, profesori, djelatnici udruga i ustanova i izdavači motiviraju, potiču sklonosti prema čitanju kod građana svih dobi, razvijaju pozitivne stavove i mišljenja o čitanju, naglašavaju vrijednosti čitanja, nagrađuju trud i proširenje interesa čitatelja te potiču intrinzičnu motivaciju spram čitanja. Svatko od čimbenika u procesu poticanja čitanja od škola, knjižnica, nakladnika, udruga, sveučilišta i dr. na svoj način motivira na čitanje i potiče kulturu čitanja. Na skupu se kroz pozvana izlaganja predstavljeni i primjeri dobre i djelotvorne prakse u području motivacije i poticanja kulture čitanja. Jednako kao što čitanje doprinosi razvijanju društva, tako i društvo treba omogućiti usvajanje i razvijanje čitateljskih navika i posljedično oblikovanje kompetentnih čitatelja.
Cilj skupa bio je predstaviti primjere dobre prakse u području motivacije i poticanja kulture čitanja i potaknuti sve na daljnji trud u stjecanju čitatelja svih životnih dobi.
U izlaganju Pas kao motivator za razvoj čitanja i čitalačkih vještina u programu Čitaj (o) psu R.E.A.D.® /Dog as a motivator for development of reading and reading skills at Čitaj (o) psu R.E.A.D.® program osnivači UPTIV-a Goranka Rosanda Furlan i Aleš Furlan govorili su o pet-terapiji kao inovativnoj metodi interakcije ljudi sa životinjama koja ostavlja pozitivan učinak, od opuštenosti do povećanja samopoštovanja i empatije. Također, u izlaganju je bila riječ o uključivanju djece u program Čitaj (o) psu R.E.A.D.® te o višegodišnjem radu volontera/članova Udruge s djecom predškolske i rane školske dobi. više/more…
e-Bilten Hrvatskog čitateljskog društva/Croatian Reading Association
copyrighted by Indeficienter pet therapy 2012-202
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.